polskieradio.pl
Radio Młynarski
Radio Młynarski

młynarski

Polska wyśpiewana w felietonach

30-letni Wojciech Młynarski w Opolu. Fot. Stanisław Kokurewicz/Forum
30-letni Wojciech Młynarski w Opolu. Fot. Stanisław Kokurewicz/Forum

Polska wyśpiewana w felietonach

“Śpiewane felietony” Wojciecha Młynarskiego idealnie opisywały styl życia i aspiracje Polaków. Nawet jeśli autor ukazywał wstydliwe przywary swych rodaków – jak w piosence “W Polskę idziemy” – nie tracił do nich sympatii i starał się przekazywać pozytywne przesłanie.

Młynarski miał wyjątkowy zmysł obserwacji i ucho do wychwytywania tego, co mówili ludzie spotykani w pociągu, tramwaju czy barze mlecznym. – Ja prowadziłem sobie takie zeszyty, gdzie notowałem, zapisywałem dosłownie wszystko, co mnie zainteresowało, zafrapowało i co ewentualnie mogło się przydać do piosenki, do tak zwanego śpiewanego felietonu – opowiadał.

Wojciech Młynarski o swoim zeszycie i "myśleniu puentą"

Czym jest ów śpiewany felieton? To według słów samego Młynarskiego “coś w rodzaju takiego pomieszania, że intencja jest publicystyczna i w niektórych utworach pozostaje to tylko publicystyką śpiewaną, a w innych utworach ta publicystyka miesza się, nie wahajmy się użyć tego słowa, z jakimiś sformułowaniami poetyckimi; to przemieszanie publicystyki i poezji daje bardzo dobre efekty”.

Wojciech Młynarski o śpiewanych felietonach

Nim pierwsza seta zaszumi w głowie

W Polskę idziemy, drodzy panowie,
W Polskę idziemy,
Nim pierwsza seta zaszumi w głowie
Drugą pijemy.
Do dna, jak leci, za fart, za dzieci,
Za zdrowie żony.
Było, nie było… W to głupie ryło,
W ten dziób spragniony

Z obserwacji zachowań rodaków wziął się jeden z najbardziej znanych utworów Młynarskiego, “W Polskę idziemy”. Sam autor był zadowolony z tekstu, ale już niekoniecznie z zawartych w nim gorzkich treści. – To jest problem, w moim mniemaniu, chyba nierozwiązywalny. Chodzi o nasz stosunek do alkoholu, do kultury jego spożycia itd. – mówił artysta, który pisał słowa tej piosenki pod konkretnego wykonawcę, Wiesława Gołasa. – On słynął z tego, że potrafił pokazać nieskończoną ilość różnych typów pijaczków: agresywnych, mniej agresywnych, półśpiących, pobudzonych – twierdził Młynarski, dodając, że to utwór o wyraźnym społecznym przesłaniu.

Wojciech Młynarski o piosence "W Polskę idziemy"

A jakie generalne przesłanie chciał przekazywać w swoich tekstach Wojciech Młynarski? “Żeby zachowywać swoją tożsamość i w każdej sytuacji być wiernym sobie”.

Wojciech Młynarski o swoim przesłaniu